LINIE DO PALETYZACJI

Automatyzacja i robotyzacja jest obecnie promowana w różnego rodzaju konkursach i funduszach unijnych jako jeden ze sposobów uzyskania oraz utrzymania przewagi konkurencyjnej na rynku. Wymagania dla produkcji wciąż rosną za sprawą zaawansowanych technologii wdrażanych na liniach produkcyjnych min. w Niemczech, Francji, USA czy w Chinach.  Nowe metody wytwarzania są kosztowne, warto zatem zacząć od pewnych  inwestycji, a takie właśnie są linie do paletyzacji.  

Powtarzalność procesów 

Robotyzacja paletyzacji daje duże możliwości, ponieważ z jednej strony zapewnia powtarzalność procesów, a z drugiej pozwala na pewną elastyczność. Istotą paletyzacji jest prostota. Zazwyczaj poszczególne elementy – produkty, paczki są transportowane przez przenośnik, a następnie pobierane przez robota i odkładane na paletę. 

Problemy w paletyzacji 

Problemy w paletyzacji, które utrudniają skuteczne wdrożenie: 

  • Duża zmienność towaru ma przede wszystkim jedną wadę – ciężko dobrać odpowiedniego robota o właściwym zasięgu i udźwigu. Przewymiarowanie lub niedowartościowanie sprawi, że stanowisko do paletyzacji będzie nieefektywne lub nawet bezużyteczne. Czasem warto zainwestować w bypassy i uzbroić linię w dwa stanowiska do paletyzacji z dobranymi parametrami robota.  
  • Trudności w pobraniu lub odkładaniu poszczególnych elementów mogą wynikać z niestandardowych wymiarów lub specyficznych kształtów. Za sam proces pobierania odpowiedzialne jest narzędzie robota – może to być chwytak próżniowy, elektryczny, szczęki lub elektromagnes. Niekiedy dobranie narzędzia do pobrania jest dość trudne. Zdarza się także, że sami projektujemy i budujemy chwytaki dedykowane pod konkretne elementy. 
Procesy addytywne 

Sama paletyzacja to tylko przemieszczanie elementów. Jednak zazwyczaj dochodzą tu jeszcze procesy addytywne, czyli skanowanie (bazy danych produkcyjnych i genealogia partii), etykietowanie czy procesy kontroli. Największym wyzwaniem tych procesów jest ich koordynacja i uzyskanie odpowiedniej jakości w zaplanowanym czasie.  

Zobacz nasz film z paletyzacji stali:

Oprzyrządowanie robota 

Wspomniane oprzyrządowanie robota nie obejmuje tylko chwytaków. Niekiedy dla uzyskania odpowiedniej efektywności linii do paletyzacji potrzebne są pozycjonery lub systemy wizyjne. Te ostatnie sprawdzają się nie tylko jako kontrola jakości (opakowań lub etykiet), ale także usprawnia proces pobierania paczek.   

Konfekcjonowanie 

Konfekcjonowanie polega na kompletowaniu elementów. W przypadku automatyzacji, robot pobiera poszczególne elementy i umieszcza w paczkach lub kuwetach. Konfekcjonowanie to proces wspierający pakowanie – zobacz nasz nasze rozwiązanie do konfekcjonowania. 

Co zamiast robota w paletyzacji? 

Niekiedy dana linia do paletyzacji nie musi być zrobotyzowana żeby działać sprawniej. Co zamiast robota w paletyzacji? W niektórych przypadkach, aby uzyskać wysoką sprawność i efektywność można skorzystać z wydajnych rozwiązań mechanicznych opartych na siłownikach. Nawet najszybszy robot potrzebuje czasu na poruszanie się, otwieranie chwytaka, przemieszczanie elementów, przezbrojenia itp. Automatyka przemysłowa potrafi sprostać naprawdę wysokim wymaganiom.  

Nasze wdrożenia dla klientów 

Projektujemy linie do paletyzacji oraz konfekcjonowania produktów. Nasze linie paletyzujące mogą być wyposażone w robota lub w system przenośników – rozwiązanie dobieramy do specyfiki procesu. Stanowiska do paletyzacji mogą być także wyposażone w bandownice, foliarki lub systemy streczowania aby zapobiegać przesuwaniu się produktów na palecie. Napisz do nas, a przygotujemy ofertę dopasowaną do Twojej produkcji.