MES – system zarządzania produkcją  

MES – system zarządzania produkcją  

MES (Manufacturing Execution System) to system zarządzania produkcją. Zadaniem systemu jest zbieranie danych produkcyjnych i analiza informacji pod względem różnych wskaźników. Zarządzanie danymi jest w tym przypadku sposobem optymalizacji produkcji.  

Jak działa MES? 

MES jest systemem zbierającym olbrzymie ilości danych z procesów okołoprodukcyjnych i produkcyjnych. Działa w wielu warstwach zarządzania – od realizacji produkcji poprzez sterowanie maszynami, aż po planowanie, monitorowanie produkcji i śledzenie genealogii produktów. System MES jest więc miarą uporządkowania procesów produkcyjnych i biznesowych. Wdrożenie systemu w nieuporządkowane procesy jest więc nieuzasadnione ekonomicznie.  

Zalety MES 

Jakie są zalety MES? Dobrze zaprojektowany i wdrożony system zarządzania produkcją odzwierciedla model poukładania procesów. Z modelowych procesów mamy więc wartościowe dane odzwierciedlające poszczególne etapy produkcji. Dobrej jakości dane przekładają się na realne wskaźniki, które wyznaczają zajętość maszyn, obłożenie produkcji, jej efektywność i opłacalność.   

Monitorowanie zużycia mediów produkcyjnych 

Nowoczesna produkcja musi być wydajna. Ten wskaźnik jest możliwy do osiągnięcia, jeśli jesteśmy w stanie monitorować zużycie energii elektrycznej i innych mediów takich jak gaz, woda czy gazy techniczne. Dzięki kontroli zużyciu mediów w czasie rzeczywistym uzyskujemy realne koszty produkcji i możemy je optymalizować.  

Systemy MES od APISystems 

Nasze systemy projektujemy z uwzględnieniem specyfiki produkcji klienta. Wdrażamy takie systemy w sektorze farmaceutycznym, petrochemicznym, FMCG oraz w branży urządzeń medycznych. Systemy MES od APISystems to przemyślane aplikacje z czytelnym raportowaniem 24/7.  

Użytkowe cechy naszych systemów MES 
  1. System zarządzania zleceniami.
  2. Traceablility czyli genealogia produktu.
  3. Rozliczanie produkcji z minimalizacją błędów ludzkich.
  4. Obliczanie wskaźników biznesowych i pełne raportowanie.
  5. Dostępność danych online.
  6. Integracja z systemem ERP, możliwość zastosowania AVEVA Wonderware.
  7. Możliwość dopasowania wskaźników wydajnościowych. 
  8. Monitoring maszyn. 
  9. Zarządzanie recepturami oraz zleceniami produkcyjnymi 
Centralny system zarządzania 

Aby stworzyć centralny system zarządzania potrzebne jest podejście indywidualne. Dlatego właśnie poświęcamy dużo czasu na analizę produkcji klienta. Liczymy wskaźniki OEE (Overall Equipment Effectivness) czyli współczynniki efektywności maszyn, linii produkcyjnych i ciągów produkcyjnych. Dzięki temu wiemy, gdzie znaleźć oszczędności lub jak zaprojektować optymalizację procesów. 

MES
Jak prowadzimy projekt wdrożenia MES 

Analiza dostępnych danych to podstawa wejścia w proces. Zrozumienie procesu i charakterystyki danych pozwala nam na wejście w etap doradczy. Niekiedy bowiem, aby uzyskać wartościowe dane trzeba przeorganizować niektóre etapy produkcji. Dopiero standaryzacja wskaźników pozwala na projektowanie skutecznego systemu MES.  

Wdrożenie systemu MES 

Wdrożenie systemu MES wymaga cierpliwości i testów. Nie obiecujemy, że wszystko stanie się szybko i bezboleśnie. MES to mózg przedsiębiorstwa produkcyjnego, więc potrzeba czasu na znalezienie optymalnej ścieżki działania. Możemy jednak ręczyć za to, że ten proces się opłaca. Wdrożony MES to wartościowe narzędzie zarządzania produkcją, a do raportów można sięgnąć nawet na wakacjach na Kanarach – wszystko jest dostępne online. 

Optymalizacja produkcji dla Twojej firmy  

Nasze systemy MES to optymalizacja produkcji dla Twojej firmy. Napisz do nas – na podstawie naszego doświadczenia doradzimy, jak wdrożyć dobre zmiany w Twoim przedsiębiorstwie.