Przenośniki i transportery 

Przenośniki i transportery 

Przenośniki i transportery umożliwiają transport surowców, podzespołów i produktów w danym łańcuchu procesowym lub produkcyjnym. W fabrykach i liniach produkcyjnych to istotny element integracji poszczególnych stanowisk, a ich długość w niektórych przypadkach może mieć do kilkuset metrów.   

Linie produkcyjne i magazyny 

Linie produkcyjne i magazyny wymagają odpowiedniej komunikacji na poziomie towarów. Transportery umożliwiają przenoszenie materiałów z uwzględnieniem charakterystyki produkcji, a w szczególności podstawowych procesów. Inne będą przenośniki do linii zrobotyzowanej, czy produkcji masowej (np. spożywczej), a jeszcze inne w przypadku, gdy okres transportu jest przeznaczony np. na schnięcie lub utwardzenie produktu.  

Rodzaje przenośników 

Podział na rodzaje przenośników może uwzględniać rozwiązania mechaniczne lub rodzaj materiału transportowanego. Najczęściej stosowane przenośniki: 

  • przenośniki rolkowe – składają się z rolek kręcących się wokół osi poziomej pod wpływem transportowanych rzeczy (np. przenośnik grawitacyjny) lub rolek napędzanych, dla których możemy zadać konkretną prędkość lub kierunek.  
  • przenośniki taśmowe – najlepsze dla paczek i elementów lżejszych, drobnych lub sypkich, 
  • przenośniki łańcuchowe – odpowiednie dla przemysłu ciężkiego ze względu na dużą wytrzymałość.
Automatyka w intralogistyce 

Jak się można domyśleć, transportery to nie są zwykłe pasy transmisyjne – to bardzo często zaawansowane systemy przenośników podpięte do systemów zarządzania. Automatyka w intralogistyce w wielu branżach ma decydujące znaczenie w kwestii opłacalności produkcji. Zarządzanie transportem, prędkość, identyfikowalność towarów i pomiar jakości to tylko niektóre ważne aspekty transportu wewnętrznego.  

Sterowanie 

Sterowanie przenośnikami jest wynikiem zapotrzebowania na koordynację ruchem towarów i może polegać na prostych układach (silnik-falownik) bądź opierać się na pracy sterownika PLC, który można zintegrować z systemem wyższego rzędu, a nawet z systemem klasy MES. 

Czujniki  

Czujniki na przenośnikach mogą być stosowane z różnych powodów – od wykrywania elementów, trackingu i tworzenia historii produktu, aż po kontrolę jakości – np. profilometry lub systemy wizyjne.  

Zalety i wady przenośników 

Przenośniki transportowe są przede wszystkim szybkie, wygodne i efektywne. Sprawny i dobrze zarządzany transport przyczynia się do redukcji kosztów, szczególnie jeśli zostały wdrożone rozsądne bufory lub by-pasy.  Poważną wadą transporterów jest ich awaryjność – jedno zepsute łożysko może przynieść duże straty w całej produkcji.  Pasy transmisyjne wymagają regularnych kontroli oraz konserwacji, które należy dobrze planować. Warto rozważyć także monitoring urządzeń oraz predykcyjne utrzymanie ruchu.  

Nasze doświadczenie 

Nasze doświadczenie w projektowaniu i budowaniu przenośników jest szerokie jak nasze portfolio. Nie tylko dostarczamy gotowe rozwiązania – do branży medycznej, spożywczej czy metalowej. Wdrażamy systemy zarządzania transportem – np. w centrach logistycznych i sortowniach. Mamy kompetencje w integracji systemów wizyjnych, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle.  

Zobacz – Przenośniki i paletyzacja stali:

Adres

APISystems Sp. z o.o.
ul. Polanki 12
80-308 Gdańsk

tel. +48 58 552 23 14
@   biuro@apisystems.pl

NIP: 584-26-14-461
KRS: 0000278085
REGON: 220389648

nr konta PL: 21 1600 1462 1748 0129 7000 0001
nr konta EUR: 64 1600 1462 1748 0129 7000 0003
Sąd Rejonowy w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy
kapitał zakładowy 50 000 zł

Zapraszamy do kontaktu

Michał Zawistowski – Budowa maszyn
+48 661 953 460
michal.zawistowski@apisystems.pl

Maciej Ramlo – Informatyka przemysłowa
+48 603 718 913
maciej.ramlo@apisystems.pl




Polityka prywatności.

Copyright © 2022 | Projekt & Realizacja ITenter.pl